Hoppa till innehållet

Bästa inbyggnadsugnen 2026

9 inbyggnadsugnar från Bosch, Siemens, Electrolux och Smeg, jämförda på elförbrukning och ugnsvolym. Högst poäng får Electrolux COPP22B.

9 modeller i listan. Uppdaterad . Så räknar vi poängen

  1. Electrolux COPP22B, inbyggnadsugn

    Bäst i jämförelsen

    Electrolux COPP22B

    Den som bakar ofta och vill spara el

    5 990 krhos Hemmy

  2. Electrolux COP804X, inbyggnadsugn

    Plats 2

    Electrolux COP804X

    Vanlig inbyggnad under hällen

    11 137 krhos Hemmy

  3. Bosch Serie 4 HBA534BW3, inbyggnadsugn

    Plats 3

    Bosch Serie 4 HBA534BW3

    Vanlig inbyggnad under hällen

    6 990 krhos Vitvaruexperten

Jämför de fem med högst poäng

  1. 1
    Electrolux COPP22B, inbyggnadsugn
    Electrolux COPP22B

    Poäng 9,2 Energiklass A++

    Volym
    72 liter
    El, varmluft
    0,52 kWh
    El, över/under
    0,93 kWh
    Energiklass
    A++
    Pris

    5 990 kr

  2. 2
    Electrolux COP804X, inbyggnadsugn
    Electrolux COP804X

    Poäng 6,6 Energiklass A+

    Volym
    72 liter
    El, varmluft
    0,69 kWh
    El, över/under
    0,93 kWh
    Energiklass
    A+
    Pris

    11 137 kr

  3. 3
    Bosch Serie 4 HBA534BW3, inbyggnadsugn
    Bosch Serie 4 HBA534BW3

    Poäng 6,5 Energiklass A+

    Volym
    71 liter
    El, varmluft
    0,69 kWh
    El, över/under
    0,94 kWh
    Energiklass
    A+
    Pris

    6 990 kr

  4. 4
    Siemens iQ500 HB579GBR3, inbyggnadsugn
    Siemens iQ500 HB579GBR3

    Poäng 6,5 Energiklass A+

    Volym
    71 liter
    El, varmluft
    0,69 kWh
    El, över/under
    0,94 kWh
    Energiklass
    A+
    Pris

    8 490 kr

  5. 5
    Bosch Serie 8 HBG7721B1, inbyggnadsugn
    Bosch Serie 8 HBG7721B1

    Poäng 6,5 Energiklass A+

    Volym
    71 liter
    El, varmluft
    0,69 kWh
    El, över/under
    0,87 kWh
    Energiklass
    A+
    Pris

    10 990 kr

Jämförelse av de fem modellerna med högst poäng
Egenskap
Poäng9,26,66,56,56,5
EnergiklassEnergiklass A++Energiklass A+Energiklass A+Energiklass A+Energiklass A+
Volym72 liter72 liter71 liter71 liter71 liter
El, varmluft0,52 kWh0,69 kWh0,69 kWh0,69 kWh0,69 kWh
El, över/under0,93 kWh0,93 kWh0,94 kWh0,94 kWh0,87 kWh
EnergiklassA++A+A+A+A+
Pris

5 990 kr

11 137 kr

6 990 kr

8 490 kr

10 990 kr

Alla 9 inbyggnadsugnar i listan

1
Electrolux COPP22B, inbyggnadsugn

Bäst i jämförelsen

Electrolux COPP22B

Den som bakar ofta och vill spara el

EU-data, EPREL 2618400 Energiklass A++
Volym
72 liter
El, varmluft
0,52 kWh
El, över/under
0,93 kWh
Energiklass
A++

5 990 krhos Hemmy

  • Energiklass A++.
  • Drar minst el med varmluft, 0,52 kWh per standardcykel.
  • Störst ugnsutrymme, 72 liter.
2
Electrolux COP804X, inbyggnadsugn

Electrolux COP804X

Vanlig inbyggnad under hällen

EU-data, EPREL 2238231 Energiklass A+
Volym
72 liter
El, varmluft
0,69 kWh
El, över/under
0,93 kWh
Energiklass
A+

11 137 krhos Hemmy

  • Störst ugnsutrymme, 72 liter.
3
Bosch Serie 4 HBA534BW3, inbyggnadsugn

Bosch Serie 4 HBA534BW3

Vanlig inbyggnad under hällen

EU-data, EPREL 2101993 Energiklass A+
Volym
71 liter
El, varmluft
0,69 kWh
El, över/under
0,94 kWh
Energiklass
A+

6 990 krhos Vitvaruexperten

4
Siemens iQ500 HB579GBR3, inbyggnadsugn

Siemens iQ500 HB579GBR3

Vanlig inbyggnad under hällen

EU-data, EPREL 2102982 Energiklass A+
Volym
71 liter
El, varmluft
0,69 kWh
El, över/under
0,94 kWh
Energiklass
A+

8 490 krhos Hemmy

5
Bosch Serie 8 HBG7721B1, inbyggnadsugn

Bosch Serie 8 HBG7721B1

Vanlig inbyggnad under hällen

EU-data, EPREL 1334490 Energiklass A+
Volym
71 liter
El, varmluft
0,69 kWh
El, över/under
0,87 kWh
Energiklass
A+

10 990 krhos Vitvaruexperten

6
Siemens iQ700 HB772A1B1, inbyggnadsugn

Siemens iQ700 HB772A1B1

Vanlig inbyggnad under hällen

EU-data, EPREL 1655969 Energiklass A+
Volym
71 liter
El, varmluft
0,69 kWh
El, över/under
0,87 kWh
Energiklass
A+

11 009 krhos Hemmy

7
Smeg SFP6301TVX, inbyggnadsugn

Smeg SFP6301TVX

Vanlig inbyggnad under hällen

EU-data, EPREL 57398 Energiklass A+
Volym
70 liter
El, varmluft
0,68 kWh
El, över/under
1,09 kWh
Energiklass
A+

14 995 krhos Hemmy

8
Siemens HB510ABV0S, inbyggnadsugn

Siemens HB510ABV0S

Vanlig inbyggnad under hällen

EU-data, EPREL 165999 Energiklass A
Volym
71 liter
El, varmluft
0,81 kWh
El, över/under
0,97 kWh
Energiklass
A

8 483 krhos Hemmy

  • Energiklass A, i den nedre halvan av skalan A+++ till D.
  • Drar mest el med varmluft, 0,81 kWh per cykel.
9
Electrolux COB410X, inbyggnadsugn

Electrolux COB410X

Vanlig inbyggnad under hällen

EU-data, EPREL 2248236 Energiklass A
Volym
65 liter
El, varmluft
0,78 kWh
El, över/under
0,89 kWh
Energiklass
A

6 904 krhos Hemmy

  • Energiklass A, i den nedre halvan av skalan A+++ till D.
  • Minst ugnsutrymme i jämförelsen, 65 liter.

Så väljer du inbyggnadsugn

Kontrollera nischens mått i köket först. Därefter jämför du volymen, elen med varmluft och de funktioner du faktiskt använder, som pyrolys eller ånga. EU-datan täcker energi och volym, inte bakresultat. Volymen i listan ligger mellan 65 och 72 liter, så skillnaderna i storlek är små.

Ugnen har kvar den gamla energiskalan

Till skillnad från tvätt- och diskmaskiner har ugnar fortfarande skalan A+++ till D enligt EU-förordning 65/2014. Därför ser klasserna högre ut än på andra vitvaror, men de går inte att jämföra rakt av. Vi förklarar skillnaden i energimärkningen förklarad.

Varmluft drar mindre

I EU-provet drar varmluften i median 0,69 kWh per cykel mot 0,93 kWh med över- och undervärme. Den snålaste ugnen i listan drar 0,52 kWh med varmluft. Ugnen står för en mindre del av hushållets el än kyl och frys, se hur mycket el vitvarorna drar.

Fläkten ovanför

Byter du ugn och häll samtidigt är det ett bra tillfälle att se över fläkten. Jämför luftflöde och fettfilter i listan över bästa köksfläkten.

Vanliga frågor

Vilken inbyggnadsugn är bäst?

Av 9 inbyggnadsugnar får Electrolux COPP22B högst poäng i vår jämförelse av EU-datan: energiklass, el per standardcykel med varmluft och volym. Vi har inte provbakat i ugnarna.

Hur mycket el drar en ugn?

Enligt EU-provet drar ugnarna i listan 0,52 till 0,81 kWh per standardcykel med varmluft och 0,87 till 1,09 kWh med över- och undervärme.

Vilken energiklass har ugnar?

Ugnar har kvar den äldre energiskalan A+++ till D. I listan har 1 ugn A++, 6 A+ och 2 A.

Är varmluft snålare än över- och undervärme?

Ja, i EU-provet. För ugnarna i listan drar varmluften i median 0,69 kWh per cykel mot 0,93 kWh med över- och undervärme.

Får man installera en inbyggnadsugn själv?

En ugn med stickpropp kan kopplas in i ett befintligt uttag. En ugn som ska fast anslutas till elen kräver en behörig elinstallatör. Vad som gäller för en viss modell står i tillverkarens installationsanvisning.

Priserna hämtades från butikernas egna produktdata 2026-11-05. Butiken kan ha ändrat pris eller kampanj sedan dess, och priset vid köptillfället gäller.